Jakie dywaniki samochodowe kupić – welurowe czy gumowe?

W kategorii produktowej dywaniki samochodowe można wyróżnić ich dwa podstawowe typy: dywaniki gumowe oraz welurowe. Które będą lepsze do naszego samochodu, jakie są ich wady i zalety oraz koszt zakupu?

Dywaniki welurowe kontra gumowe

Większą wartością estetyczną cechują się dywaniki welurowe, które będą prezentować się doskonale w każdym samochodzie. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, co nadaje im większą trwałość i żywotność. W przypadku dywaników gumowych nie będą one wyglądać tak dobrze, ani nie będą aż tak trwałe, zwłaszcza jeśli chodzi o przetarcia, ale znacznie łatwiej można utrzymać je w należytej czystości. Przy długich zimach i jesieniach, kiedy na dworze jest wilgotno, albo wręcz mokro, takie dywaniki nie chłoną wody z otoczenia i z naszego obuwia, przez co nie stają się siedliskiem drobnoustrojów. W aucie dzięki nim nie śmierdzi stęchlizną i nie parują aż tak szyby.

Typy dywaników gumowych

Gumowe dywaniki samochodowe występują głównie w dwóch typach: korytkowe, z wysokim rantem chroniącym przed wylaniem się nadmiaru wody na podłogę samochodu, oraz dywaniki gumowe standard, z regularnym wzorem, chroniącym przed przelewaniem się wody po całym dywaniku. Dywaniki standardowe są bardziej estetyczne od korytkowych i grubsze.

Ile kosztują dobre dywaniki samochodowe?

Wysokiej jakości dywaniki welurowe, których gramatura wynosi co najmniej 2000g/m2, nie są tanie, ale za to posłużą kierowcy przez kilka lat. Za komplet takich dywaników trzeba zapłacić co najmniej 120 zł. Są odporne na odkształcenia i łatwo się je czyści. Wraz ze spadkiem gramatury weluru wykorzystanego do produkcji dywaników, zmniejsza się także ich cena. Np. dywaniki o gramaturze 1750g/m2 będą kosztować od 60 zł za komplet. Komplet gumowych dywaników samochodowych można kupić już za 30 zł, ale droższe będą te, wykonane z litej gumy, niż z gumowego granulatu. Granulat grozi tym, że wraz z upływem czasu zacznie pękać, odpadać i kruszyć się. Dlatego lepiej wydać nieco więcej na lepsze, gumowe dywaniki.